Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 07:51

Bartoszyce: Bogdan Żurek, działacz opozycji, honorowym obywatelem miasta

Dzisiaj (5 listopada) Bogdan Żurek, opozycjonista z „Solidarności” otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Bartoszyc.
Bartoszyce: Bogdan Żurek, działacz opozycji, honorowym obywatelem miasta

O nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Bartoszyc zadecydowali miejscy radni, podczas ostatniej sesji Rady Miasta Bartoszyce.

W tym miejscu przypomnijmy, że wniosek o nadanie tego tytułu Bogdanowi Żurkowi został już złożony w poprzedniej kadencji samorządu, w 2021 r. Wtedy jednak doszło do dość niespodziewanych zmian i ostatecznie nad wnioskiem tym nie głosowano.

PRZECZYTAJ: Komu wadzi Bogdan Żurek, legenda "Solidarności"? Absurdalna decyzja Rady Miasta w Bartoszycach

Radni obecnej kadencji większością głosów (17 – „za”) zadecydowali o nadaniu tego tytułu byłemu mieszkańcowi Bartoszyc. Przeciw było dwóch radnych (Krystyna Duda i Piotr Petrykowski), od głosu wstrzymał się Krzysztof Kowalski. Radna Gabriela Bogusławska była nieobecna.

Uroczystość wręczenia tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Bartoszyce” odbędzie się dzisiaj (5 listopada), o godz. 11:00, w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Bartoszycach (ul. Bohaterów Monte Cassino 1).

 

Bogdan Żurek urodził się 17 lipca 1949 roku w Bartoszycach. Ukończył tutaj szkołę podstawową, następnie ukończył Technikum Kolejowe w Olsztynie.

W latach 1971-1982 był pracownikiem Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od drugiej połowy lat 70. angażował się w działalność opozycyjną, która polegała m.in. na rozpowszechnianiu niezależnych pism „Bratniak” i „Robotnik Wybrzeża” na terenie zakładu pracy. W czerwcu 1976 r. i w sierpniu 1980 r. brał udział w strajkach w stoczni.

Od września 1980 r. został przewodniczącym Komitetu Obrony Więzionych i Represjonowanych za Przekonania przy Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Stoczni Gdańskiej. W maju 1981 r. wziął udział w głodówce zorganizowanej na znak solidarności z więźniami politycznymi w Akademii Medycznej w Gdańsku. Był również jednym z organizatorów manifestacji patriotycznej z okazji rocznicy 11 listopada. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Opolu, a następnie w Nysie, gdzie przebywał do dnia 23 lipca 1982 r. Zwolniony po uzyskaniu zgody na wyjazd emigracyjny. Wraz z rodziną zamieszkał w Niemczech, gdzie rozpoczął współpracę z Radiem Wolna Europa (informacje na podstawie IPN).

Pełen biogram: Encyklopedia Solidarności

 

 

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE"
Gazeta pogranicza Warmii i Mazur

Bartoszyce, Braniewo, Gołdap, Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Mrągowo, Olecko, Węgorzewo

 

REKLAMA W GAZECIE:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
POPULARNE