Z takim wnioskiem do zarządu województwa zgłosiły się Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski tamtejszych placówek oświatowych, dla których samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jest organem prowadzącym.
Zmarły w kwietniu 2024 roku Miron Sycz był nauczycielem, działaczem Związku Ukraińców w Polsce, radnym i przewodniczącym sejmiku samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1998-2007, posłem na Sejm VI i VII kadencji. W 2008 roku został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Współtworzył samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jako instytucję wspólnoty i dialogu społecznego. Te wartości przeniósł do pracy parlamentarnej jako przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Był też twórcą i wieloletnim dyrektorem Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, która stała się centrum kultury ukraińskiej w Polsce.
W uzasadnieniu do wniosku czytamy m.in., że Miron Sycz, będąc długoletnim dyrektorem tej placówki, wychodził naprzeciw zmianom w edukacji, wykorzystując je na rzecz rozwoju prowadzonej przez niego placówki. Powołał do życia nowe szkoły: gimnazjum, liceum profilowane i zespół szkół, które stały się wielokulturowym centrum, wspierającym dziedzictwo różnych narodów, zapewniającym uczniom z Polski i Ukrainy optymalne warunki kształcenia, wychowania i rozwoju osobistego. Był inicjatorem stworzenia Środkowo-Europejskiego Centrum Szkolenia Młodzieży, które stanowi bazę i wsparcie dla podtrzymywania działalności szkoły, a także rozwoju społeczności lokalnej. Zawsze dążył do polsko-ukraińskiego pojednania, o czym świadczy jego praca posła podczas dwóch kadencji w Sejmie RP.
Był także pomysłodawcą i współorganizatorem wielu uroczystości, festiwali o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, integrujących społeczności różnych narodów, m.in. Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie, Festiwalu Spotkania Pogranicza w Głębocku, Festiwalu Kultury Ukraińskiej E-Kołomyja w Górowie Iławeckim. Był także inicjatorem udzielania wsparcia Ukrainie po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku. Dzięki niemu na szeroką skalę została zorganizowana międzynarodowa pomoc humanitarna dla Ukrainy oraz dla uczniów z Ukrainy i ich rodzin.
- To cenna i szlachetna inicjatywa, tym bardziej, że pamięć o Mironie Syczu i efekty jego wieloletniej pracy są ciągle żywe i aktualne - mówi marszałek Marcin Kuchciński. - Po śmierci Anny Wasilewskiej w 2021 roku, członkini zarządu i posłanki również przez wiele lat pracującej na rzecz województwa, nazwaliśmy jej imieniem wyremontowaną aulę przy ul. Kościńskiego w Olsztynie. Dzieła, w których powstaniu mieli swój udział, będą o nich świadczyć przez lata.
Ostateczną decyzję o nadaniu szkołom imienia Mirona Sycza podejmą radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Wniosek ma trafić na sesję sejmiku jeszcze w tym roku.
Napisz komentarz
Komentarze