Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:51

Bartoszyce: uciekła z dzieckiem z domu przed agresywnym mężem

Do bartoszyckich policjantów zgłosiła się roztrzęsiona kobieta z kilkuletnim dzieckiem. Z relacji, którą przedstawiła, wynikało, że oboje są ofiarami przemocy domowej.
Bartoszyce: uciekła z dzieckiem z domu przed agresywnym mężem

Kobieta, będąca w stanie silnego wzburzenia, opisała policjantom swoje dramatyczne przeżycia, wskazując na długotrwałe i nasilające się akty przemocy fizycznej i psychicznej ze strony męża.

Po wysłuchaniu jej relacji funkcjonariusze podjęli natychmiastowe działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa ofiarom. Decyzją służb 47-letni mąż kobiety otrzymał nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do domu oraz zakaz kontaktu z żoną i dzieckiem. Wdrożono również procedurę Niebieskiej Karty, mającą na celu monitorowanie sytuacji i zapewnienie długofalowej ochrony rodzinie.

Sprawca przemocy domowej musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi. Znęcanie się nad najbliższymi, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jest w polskim prawie przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policja przypomina, że każda ofiara przemocy domowej może liczyć na wsparcie służb i zachęca do zgłaszania takich przypadków, aby jak najszybciej podjąć działania chroniące zdrowie i życie ofiar.

Policja apeluje do wszystkich osób świadczących jakiekolwiek formy przemocy w swoich rodzinach, aby nie lekceważyły zagrożeń i szukały wsparcia u odpowiednich służb oraz organizacji pomocowych.

STOP przemocy domowej!
W przypadku przemocy domowej szybka reakcja może wiele zmienić. Na terenie naszego kraju, obok Policji działa wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym przemocą ze strony najbliższych. Powiadomić o swojej trudnej sytuacji można dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji. Wsparcie i porady otrzymamy także od operatorów m.in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002. Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900). Można również wysłać e-maila na adres: [email protected]. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja i pomoc ze strony innych osób, można wykonać dyskretny gest, międzynarodowy znak „Pomóż mi”. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń, a następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. Osoby postronne widząc ten gest, powinny dyskretnie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i poinformować, że ktoś w ten sposób poprosił o pomoc.
Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś, kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, informacje znajdziesz TUTAJ

 

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE"
Gazeta pogranicza Warmii i Mazur

Bartoszyce, Braniewo, Gołdap, Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Mrągowo, Olecko, Węgorzewo

 

REKLAMA W GAZECIE:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POPULARNE